top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıInvesThinker

Güneş Enerjisi Santrallerindeki Performans Düşüşü Büyüyen Bir Sorun Haline Geliyor!


Raptor Maps, 'PV Sistemlerinin Performans Probleminin Büyüyen Bir Soruna İşaret Ediyor' başlıklı makalesinde, fotovoltaik (PV) sistemlerde performans eksikliği sorununu ele alıyor. Makaleye göre, güneş enerjisi santrallerinin yaklaşık %10-20'si performans sorunları gösteriyor ve bu da enerji üretiminde azalmaya ve yatırımcıların finansal kayıplarına neden oluyor.


Şirketin belirttiğine göre;


Santrallerdeki sorunlara bağlı olarak performans eksikliği:


2019'daki %1,61'den 2022'de %3,13'e çıktı. Yani son 3 yıl içerisinde neredeyse 2 katına çıkmış oldu.
Güç kayıpları ise 2019'dan bu yana %94 arttı ve güç kayıplarının 2025'e kadar neredeyse %6'ya çıkabileceğine dikkat çekildi.

Raporda denetlenen 24,5 GW gücündeki güneş enerjisi santrallerinin;

Yıllık kaybının 82 milyon dolar
MW başına 3.350 dolarlık ortalama yıllık kayıp

olduğu belirtiliyor.


Bu veriler, endüstriyel GES yatırımları için yaklaşık;

Yıllık 2,5 milyar dolarlık bir gelir kaybı

olduğu anlamına geliyor.


Rapor; gölgelenme, PV modül kusurları ve inverter sorunları gibi performans kayıplarının birkaç nedenini belirtiyor. Ayrıca, daha büyük sistemlerde bu sorunların daha da büyük olduğunu, çünkü daha karmaşık olduklarını ve daha fazla sayıda arızalanabilecek bileşenlere sahip olduklarını belirtiyor.


Raptor Maps, PV sistemlerinin düzenli bakım ve izlenmesinin performans kaybını önlemek için önceliklendirilmesi gerektiğini savunuyor.


Rapor, güneş enerjisinin uzun vadeli geçerliliğini ve güvenilir ve maliyet etkin bir elektrik kaynağı olarak kalmasını sağlamak için güneş enerjisi santralleri (GES) performansına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Performans kaybını ele alarak ve sistem bakımı ve izleme için en iyi uygulamaları uygulayarak, endüstriyel güneş enerjisi santrallerinin optimal seviyelerde çalışmasını ve maksimum yatırım getirisini sağlayabilir.


Kaynak: pv-magazine.com

38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page