top of page
Ara
 • Yazarın fotoğrafıInvesThinker

Tier-1 Listesi ve Tier-1 Güneş Paneli Üreticisi Nedir?


Tier-1, Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan ve Güneş Paneli üreticisinin son 2 yıl içinde 6 farklı finans kuruluşunun 1,5 MWp'in üzerinde güce sahip güneş enerjisi projelerinde çalıştığını göstermesini gerektiren bir araştırmadır. Solar Analytica’nın güneş modülü Değerlendirme Kriterleri, seçilen ölçülendirme raporlarını, ayrı bir modülün garanti sınıflandırmasına yönelik değerlendirme kriterlerinin bir parçası olarak kabul eder.


Tier-1 Güneş Paneli Marka Sınıflandırması Nedir?

Güneş enerjisi şirketlerinin güvenilirlikleri olarak bilinen kritere göre sıralamak için kullandıkları terimdir. Tier-1 sınıflandırması 25 yıllık garanti süresi boyunca güneş elektriği sağlaması beklenen firmalar ile sadece güneş ekipmanı sunan firmalar arasında ayrım yapılması için Bloomberg New Energy Finance Corporation tarafından oluşturulmuştur. Bloomberg raporu üç ayda bir yayınlar ve düzenli olarak değişir. Bu derecelendirme kuruluşları, yatırımınızda kullandığınız güneş panellerinin arkasındaki şirket hakkında size iyi bir fikir verir.


Güneş panelleri, ana bileşenlerin nasıl tedarik edildiğine ve kurulduğuna bağlı olarak Tier 1, Tier 2 veya Tier 3 olarak sınıflandırılır. Üretim yöntemi, birçok güneş paneli katmanı arasındaki temel farklılıklardan biridir. Tier-1 listesindeki güneş paneli üreticileri; sağlam ve istikrarlı bir bilançoya sahipler ve borsada açık bir şekilde işlem görüyorlardır. Bu şirketler dikey olarak entegre edilmiştir, yani bir güneş panelinin tüm ana bileşenlerini kendileri üretirler.


Tier-1 Listesi İçin Bloomberg Ne Yapıyor?


Güneş enerjisi şirketlerini basitçe Tier 1, Tier 2 ve Tier 3 ile üç kategoriye ayırmışlardır. Bloomberg; Tier 1 sertifikası almak için son iki yılda 1,5 MWp kullanan güneş enerjisi projelerinde altı veya daha fazla finans şirketi tarafından finanse edilen üreticileri arıyor, şirkete finansal açıdan çok bütünsel bir bakış açısı getiriyor ve ardından bunları belirli kriterlere göre derecelendiriyor.


Bloomberg Tier-1 Güneş Paneli Marka Listesini Nasıl Belirliyor?

Bloomberg'in açıklamalarına göre:

 • Tier 1 modül üreticileri; kendi markasını, kendi üretimini sağlayanlardır. Tier 1 üreticileri ürünlerini son iki yılda altı farklı banka tarafından geri ödemesiz olarak finanse edilen altı farklı projeye aktarmıştır.

 • Yani, daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, Bloomberg dünya genelindeki geri ödemesiz finansmanla finanse edilen büyük ölçekli güneş enerjisi kurulumlarını takip ediyor ve bunları kimin finanse ettiğine ve nasıl gittiğine dair verilere ulaşıyor. Bloomberg’e göre bu da bankanın parayı kredi verdikleri şirketin bilançosu üzerinde değil, çalışan panellerde risk aldığı anlamına geliyor.

 • İşlerin ters gitmesi durumunda, banka kredi için teminat olarak yalnızca güneş panellerini kullanabilir ve şirketin ayrıca sahip olduğu nakit veya diğer varlıkları kullanamaz.

 • Büyük ölçekli dediğimizde Bloomberg sadece 1,5 MWp üzerindeki güneş paneli kurulumlarını kullanıyor. Bu ölçek, 200'den fazla standart mesken tipi Çatı GES kurulumuna eşdeğerdir.

Tier 1 Güneş Panelli Markalarını Kullanmanının Avantajları ve Tier 2 - Tier 3’ten Ayıran Özellikleri Nelerdir?

 • Tier 1 güneş paneli markalarının güneş panelleri, fotovoltaik endüstrisinin ekonomisini yönlendirir.

 • Tier 1 üreticilerin tamamı, üretimdeki insan hatalarını azaltılması ve en aza indirilmesi için üretim sürecinde gelişmiş robotik yöntemler kullanır.

 • Marka isimleri altında farklı standart ve bom listte üretim yapılmasına izin vermezler.

 • Pazarın zirvesinde kalmak için, araştırma ve geliştirmeye de önemli ölçüde yatırım yapıyorlar.

 • Tier 1 üreticilerinin güneş panelleri genellikle en az 12 yıl ürün garantisi ve 25 yıl lineer performans garantisine sahiplerdir.

 • Çoğunluğu yılda 1 GW'ın üzerinde güneş paneli üretirler ve bunu 5 yılı aşkın süredir yapmaktadırlar.

Tier-1 terimi, güneş panelleri için bir kalite ölçüsü değildir.

Güneş enerjisi endüstrisindeki Tier-1 terimi, ağırlıklı olarak büyük ölçekli projeler için belirlenmiş bir süre içinde üretici güvenilirliğini ölçmek için kullanılır.


Tier-1 üretici listesi, bir güneş paneli modül üreticisi için ömür boyu kalacak bir etiket değildir.

Belirlenen bir zaman aralıkları (üç ayda bir) için üreticinin Tier-1 statüsüne hak kazanma hakkı mevcuttur. Şirket hayatı boyunca belirli bir modüle eşlik edecek bir onay veya sertifika değildir.


Solar Analytica Değerlendirme Kriterleri

Solar Analytica Değerlendirme Kriterleri (güneş modülleri), aşağıdaki ana kategorilerdeki alt kategoriler için mevcut verileri analiz eder:

 • Tasarım

 • Dayanıklılık

 • Yeterlilik

 • Teslimat

 • Garanti

 • Yol Haritası

Kaynak:


solarity.eu

g2voptics.com

897 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page