top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıInvesThinker

2022 Enerji Yatırım Trendleri


Bloomberg New Energy Finance (BNEF) düşük karbonlu enerji geçişine yönelik küresel yatırımın yıllık muhasebe raporunu yayınladı. Rapor, yenilenebilir kaynaklar, enerji depolama, elektrikli araçlar ve ısıtma, hidrojen, nükleer, sürdürülebilir malzemeler ve karbon yakalamayı kapsayan çok çeşitli sektörleri içermekte. Ayrıca, iklim teknolojisi şirketlerine VC/PE ve kamu piyasaları yatırımlarının yanı sıra sürdürülebilir borç ve temiz enerji hisse senetlerinin performansı gibi tematik olayları da kapsamakta.


2021'de Temiz Enerjiye 755 Milyar $ Yatırım


Düşük karbonlu enerji geçişine yönelik küresel yatırımlar, 2020'de 595 milyar $ ve 2011'de sadece 264 milyar $ iken 2021'de toplam 755 milyar $ a ulaştı. Bu tutar, yenilenebilir enerji, depolama, şarj altyapısı, hidrojen üretimi, nükleer gibi projelere, küçük ölçekli güneş enerjisi sistemleri, ısı gibi düşük karbonlu enerji cihazlarının son kullanıcı satın alımları, pompalar ve sıfır emisyonlu araçlara yapılan yatırımları içeriyor.


2021'de En Büyük Sektör: Yenilenebilir Enerji


2021'deki en büyük sektör yenilenebilir enerji oldu. Yeni projeler ve küçük ölçekli sistemler için 366 milyar dolar (2020'ye göre %6,5 artış) yatırım yapıldı. Ek olarak elektrikli ulaşım sektörü en hızlı büyüyen ve en çok etkilenen sektör oldu. Elektrikli ulaşım sektörüne 273 milyar dolar yatırım yapıldı.(2020'ye göre %77 artış).En Fazla Yatırımı Asya-Pasifik Bölgesi Aldı.


Asya Pasifik bölgesi 368 milyar $ ile en fazla yatırımı çekti ve %38 ile en yüksek büyümeyi kaydetti. Ancak yatırımlar tüm bölgelerde (APAC, AMER ve EMEA) yeni rekorlar kırdı. Yine de, 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmak için önümüzdeki birkaç yıl içinde 2021 yılında yapılan yatırımın üç katına çıkması gerekiyor. Çin ise tek başına 266 milyar dolarlık yatırım ile hem bu bölgede hem de küresel ölçekte lider oldu.


İklim Odaklı Şirketler 165 Milyar $ Yatırım Aldı.


İklim odaklı şirketler, 2021'de küresel kamu sermaye piyasalarından ve özel yatırımcılardan toplam 165 milyar dolar yatırım topladı. Bu fonun üçte ikisi SPAC ters birleşmeleri de dahil olmak üzere kamu piyasalarından geldi ve büyük çoğunluğu enerji ve ulaşıma odaklanan şirketlere gitti. Elektrikli araçlar populerliğini 2022'de de koruyacak gibi.


Kaynak: Bloomberg New Energy Finance (BNEF)

21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page